Paslanmaz Çelik Makaleler

Paslanmaz Manşon

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren firmamız, paslanmaz çelik üretimi ve ithalatında sektörde öncü markalardan biridir. Paslanmaz çelik, endüstri başta olmak üzere hayatımızın birçok alanında kullanılan bir malzemedir. İnşaatların güvenle kurulmasında ya da ev eşyalarının üretiminde paslanmaz çelik karşımıza çıkmaktadır.

Paslanmaz çelik bağlantı parçalarından biri olan paslanmaz manşon, boru tesisatında kullanılan boruların birbirine geçmesini ya da kaynaşmasını sağlayan bağlantı elemanlarından biridir. Endüstri projelerinde ya da ev tesisatında kullanılan manşonlar, işlevsel özellikleri ile ön plana çıkarlar. Manşon ve borular birbirlerine kaynak ile bağlanabileceği gibi her ikisinin de ucunun dişli olması halinde kaynaksız da birleştirilebilirler.

Bu tip ürünlerin üretilmesi ve dağıtılması için yüksek teknoloji ve kurumsal altyapı gereklidir. Sektörde uzun yıllar bulunmanın verdiği tecrübe ile markamız, 2000’li yılların başından itibaren teknolojik hamlelerini gerçekleştirmiştir. Üretimde kullanılan makineler, hem hız hem de kalite açısından büyük bir katkı sağlamaktadır. Yine teknolojinin gelişmesi ile sunulan farklı paslanmaz çelik çeşitleri bu makineler sayesinde kolaylıkla üretilmektedir.

Bilindiği gibi paslanmaz çelik, çeşitli metallerin ve kimyasalların bir araya gelmesi ile oluşan bir alaşımdır. Bu alaşımları kuvvetlendirmek ve bağlantı elemanlarını üretebilmek için yüksek ateş ve hammadde gereklidir.

Paslanmaz Manşon Fiyatları

Paslanmaz çelik üretimi için kullanılan malzemelerin büyük bir çoğunluğu ithal ürünlerdir. İthal ürün olması nedeni ile dönemsel yaşanan döviz kuru artışı, fiyatlarda değişiklik yaratmaktadır. Bu durumun altından yatan sebep, birim başı maliyetin artmasıdır. Bir ürün için artan maliyet, tüm malzemelere yansımaktadır.

Hammadde tedarik kapsamında yaşanan bazı dönemsel problemler de fiyatların değişmesindeki temel nedenlerdendir. Pazardaki talep ne olursa olsun, hammaddenin geliş ve kullanılış fiyatı son tüketiciye mutlaka yansımaktadır.

Paslanmaz manşon fiyatları kapsamında firmamız, piyasa ile eş değer bir fiyat politikası izlemektedir. Kurumsal anlayış gereği, yerli üreticiyi destekleyen firmamız; toplu ve yüksek siparişlerde bu duruma uygun bir fiyatlandırma yapmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve sipariş vermek için firmamız ile günün her saati iletişime geçebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız, bu konu hakkında sizleri en doğru şekilde bilgilendireceklerdir.

Paslanmaz Manşon Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz manşon çeşitleri üretilen malzemeye ve kullanılacak yere göre değişiklik göstermektedir. İçten dışlı ve ya kaynaklı olarak üretilebilen manşonlar, kullanıldıkları malzemelere şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

  • PPRC,
  • Siyah,
  • Galvanizli,
  • U-PVC,
  • Paslanmaz olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Bu sınıflandırma yapılırken ortak bir değerlendirme yapılmıştır. Galvanizli manşon üretimde kullanılan elementten adını alırken, siyah manşon üretilen renkten dolayı isimlendirilmiştir.

Redüksiyon ve Soket Kaynaklı Manşonlar

Herhangi bir tesisatta birbirleriyle bağlanması gereken boruların veya tüplerin çapları farklı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda tek tip bir manşon kullanılarak bağlantı yapılması imkânsızdır. Bu tür bağlantılarda redüksiyon tip manşon kullanılarak sorun çözülür. Büyük çaplı boru manşonun büyük kısmına, küçük çaplı olan ise manşonun küçük çaplı bölümüne takılmak suretiyle bağlantı gerçekleştirilir.

Yapısında dişli bulunmayan manşonlar ise soket kaynaklı manşon olarak adlandırılır. Bu tür manşonlarda boru da fittings de dişli değildir. Manşonun içerisine boru girdikten sonra girdiği yere kaynak yapılmak suretiyle bağlantı sağlanır. Hem takılması hem de sökülmesinin oldukça kolay olması ve özel bir işçiliğe gerek duyulmaması manşonların en önemli avantajıdır.

Manşon ile Nipel Arasındaki Fark Nedir?

Manşon ve nipel, sıkça karıştırılan iki üründür. İki üründe paslanmaz çelik bağlantı parçaları arasında bulunsa da aralarında bazı temel farklar bulunmaktadır. Manşon, tesisat parçalarını ve donanımlarını bağlamak adına içten dişli bir yapıda üretilmektedir. Nipel ise dış tarafına diş açılarak üretilmektedir.

Üretim açısında biri iç, diğeri de dış tarafa dişi açılması; manşon ve nipel arasındaki en önemli farktır.

 

    Manşon Yarım Manşon

NW

Dimension L ( mm ) D ( mm ) 304 316 L ( mm ) D ( mm ) 316
6 1/8″ 17 14 x 3,1 x
8 1/4 25 18 x 3,1 2,3
10 3/8 26 21 2,9 3,8 2,4
15 1/2″ 34 26 2,9 3,8 2,6
20 3/4″ 36 32 3,3 4,3 3,2
25 1″ 43 39 3,6 4,7 4,8
32 1 1/4″ 48 48 5,9 7,6 5,5
40 1 1/2″ 48 55 6,6 8,5 6,4
50 2″ 56 68 9,8 12,7 x
65 2 1/2″ 65 88 14,8 19,2 x
80 3″ 71 100 22,5 29,2 x
100 4″ 83 125 35 45,5 x

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı