Paslanmaz Çelik Makaleler

Paslanmaz Çelik Fittings

Çelik, dünyada en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Bununla birlikte, insanlar çoğu zaman, her birinin farklı özellik ve kullanım özelliklerine sahip birçok çelik türü olduğunu unuturlar. Dünya Çelik Birliği’ne göre, çok farklı özelliklere sahip 3.500’den fazla farklı kalite çelik var. Piyasada satın alınabilecek tüm bu çelik çeşitleriyle, her tür çeliğin eşit kabul edilmediğini unutmamak önemlidir.

Bir çelik fittings seçimi söz konusu olduğunda, birincil seçenekleriniz paslanmaz çelik veya karbon çeliğidir. Peki, fark nedir?

Karbon çeliği her yerde% 0,04 ile% 1,50 arasında karbon içerir. Mevcut karbon seviyesine bağlı olarak 3 ana alt kategoriye ayrılabilir:

  • Düşük karbonlu çelik (yumuşak çelik olarak da bilinir)
  • Orta karbonlu çelik
  • Yüksek karbonlu çelik

Paslanmaz çelik demir içeren metal bir alaşımdır ve en az% 10,5 krom içermelidir, (çok daha fazla içerebilirse de) Görünüşe göre bu incelikli kimya farklılıkları, özellikle üretim ayarlarında çelik fittingslerin üretimi ve kullanımı söz konusu olduğunda, gerçek dünya üzerinde birçok önemli etkiye sahiptir. Şimdi bu iki çelik türü arasındaki temel fiziksel farklılıkları tartıştığımıza göre, tüm bağlantı parçalarınız için paslanmaz çelik kullanmanız gereken üç neden başlıklar halinde incelenmiştir.

Paslanmaz Çelik Pasa Karşı Daha Dayanıklıdır

Pas, metal malzemelerin yıpranması dahil üretim ortamlarında birçok soruna neden olabilir. Neyse ki, paslanmaz çelik kolayca korozyona girmez, paslanmaz veya suyla lekelenmez.

Paslanmaz çelik en az% 10,5 kromdan oluştuğundan, krom, metal yüzeyinde korozyonu engelleyen koruyucu bir krom oksit tabakası oluşturabilir. Buna karşılık, korunmasız karbon çeliği havaya ve neme maruz kaldığında kolayca korozyona girer ve aşınır ve bu nedenle bu tür ortamlarda ideal değildir.

Paslanmaz Çelik Daha Aside Dayanıklıdır.

Paslanmaz çelik genellikle korozyona ve asitlerin zarar görmesine karşı çok dirençlidir. Bu genellikle asit cinsinin yanı sıra paslanmaz çeliğin türüne göre de değişiklik gösterir, ancak tüm paslanmaz çeliğin türleri fosforik asitle karşılaştığında korozyona dayanıklıdır.

Paslanmaz Çelik Daha Az kırılgandır.

Paslanmaz çelik bağlantı elemanlarının, diğer çelik türlerine göre ayrılma ve çatlama olasılığı daha düşüktür ve bu da basınç korumasını sağlar.

Normal karbon çeliğinde kullanılan karbon, paslanmaz çelikten daha kırılgan hale gelmesine neden olur. Bu nedenle, yakalamak, bölmek ve kırmak çok daha kolaydır (temel olarak bir üretim ortamında gerçekleşmesini istemediğiniz her şey).

Paslanmaz çelik mukavemeti ve korozyon direncinin paha biçilmez olduğu birçok endüstride tipik olarak ve yaygın olarak kullanılır. Ayrıca ısı ve kimyasal dayanım, temizlik ve düşük bakım maliyetlerinin önemli olduğu yerlerde kullanılır. İster ilk kez tasarımcı olun, ister daha iyi bir malzeme türü arayan çok deneyimli bir inşaat mühendisi olun, çalıştığınız sektörün büyük olasılıkla belirli bir paslanmaz çelik kullanması gerekir.

Paslanmaz çelik boruların seçtiğiniz uygulama için uygun olup olmadığını belirlemeye çalışırken bazı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Bunların çoğu, uygulamanızın yerine getirmesi gereken özel gereksinimlere ek olarak, boru için endüstri gereksinimleriniz ile ilgili olacaktır. Örneğin, tıbbi endüstri mutlaka sterilizasyon, implant ve cihaz ihtiyaçları nedeniyle petrokimya endüstrisinden farklı gereksinimlere sahip olacaktır. Boru malzemeleri için seçenekler, özellikle her bir malzeme türünde düzinelerce notla sayısız olabilir. Bunların hepsini daraltmak çok stresli olabilir, bu nedenle bu malzemelerin artıları ve eksileri gerçekten yardımcı olacaktır.

Fittings ya da bağlantı elemanları, iki ucun ya da noktanın birbiri ile bağlanması için gereklidir. Paslanmaz çelik fittings fiyatları için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu